top of page

Hayat göz ardı ettiğimizden daha kısa; yaşamayı unutmayın.

Güncelleme tarihi: 30 May 2023

Bazı günler o kadar kötü şeyler yaşarız ki, o gün bitmek bilmez. Bazı günler ise, tam aksine yaşadığımız güzellikler ile, heyecan ile, mutluluk ile günün nasıl geçtiğini anlamayız.

Hayat ya da ömür dediğimiz olgu da aslında zannettiğimiz kadar uzun değil; göz ardı ettiğimizden daha kısa. Hani o nasıl geçtiğini anlamadığımız güzel günler var ya, işte tam olarak öyle ömrün nasıl geçtiğini anlamak da mümkün olmayacak.


Yaşadığımız onca probleme odaklanıp güzellikleri temâşâ etmeyi kaçırıyoruz ve bu dünyayı hiç son bulmayacakmış gibi sırtımıza yük ediniyoruz. O kadar ağırlaşıyor ki bu yük, aslımızı, özümüzü, dünyadaki var oluş sebebimizi unutuyoruz. Bana kalırsa var oluş sebebimiz doya doya, dolu dolu yaşamak. Bize verilen her nefesin kıymetini anlamak ve bunun için teşekkür etmek. Peki nasıl olur bu dolu dolu yaşamak? Ya da yaşamak nedir derseniz… Bu kişiden kişiye değişir, kimin yaşamaktan ne anladığına bağlı aslında. Kendi çerçevemden baktığımda yaşamak; adaletli, hakkaniyetli, vicdanlı, iyi işler yapıp, iyi insanlarla beraber olup tüm insanlığa faydalı olmak. ‘‘Tüm insanlık’’ derken çok mübalağa ettiğimi düşünmeyin lütfen. Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bütün bir ülkeyi kurtarır. Kâinatta her şey bir sebebe bağlıdır. Bazen küçük bir kıvılcım en büyük yangınların sebebi olabilir. İşte burada eğer niyetinizi, amacınızı yönelttiğiniz nokta bütün bir insanlığa iyi bir insan olarak fayda sağlamak olursa emin olun başarırsınız. Çünkü önemli olan yolun sonunu görmek değil, doğru yolda yürüyebilmek.


Bu akademi mekânında da doğru bildiğim kendi yolumda yürürken her biri birbirinden iyi, bana değer katacak ve hatta fikirleriyle benim hayatımı etkileyecek yol arkadaşları bulmayı ümit ediyorum. Bakarsınız burada hep birlikte istişare ederek, fikirlerimizi paylaşarak doğru işler yapar; hiç sönmeyecek bir ilim ateşinin ilk kıvılcımlarını yakarız. Böylelikle dijital gök kubbede geleceğe hoş bir hatıra bırakırız. Yarınlara ümitle bakmak için sizleri heyecan ile bekliyorum…273 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page